BotaLajme

Pas miratimit të paketës 61 miliardë dollarëshe nga Senati amerikan, reagon Zelensky: SHBA është fener i demokracisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy përshëndeti miratimin e Senatit të SHBA-së për një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh për Ukrainën, si provë e rolit të Uashingtonit si një “fener i demokracisë”.

Në një deklaratë në aplikacionin e mesazheve Telegram, ai tha se është “mirënjohës” për “ndihmën jetike për Ukrainën”.

“Ky votim përforcon rolin e Amerikës si një fener i demokracisë dhe udhëheqës i botës së lirë”, shtoi ai.

Administrata e presidentit Joe Biden tashmë po përgatit një paketë ndihme ushtarake prej 1 miliard dollarësh për Ukrainën, e para e marrë nga projektligji, thanë dy zyrtarë amerikanë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Këtu përfshihen automjetet, municionet e mbrojtjes ajrore Stinger, municione shtesë për sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë, municione artilerie 155 mm dhe armë të tjera që mund të përdoren menjëherë në fushëbetejë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close