Bota

Pas Izraelit, Trump paralajmëron se njëjtë do të veprojnë edhe shtete të tjera islamike dhe arabe

Presidenti amerikan Donald Trump e ka konfirmuar se Kosova dhe Izraeli do të vendosin marrëdhënie diplomatike, derisa si pjesë e kësaj ujdie Serbia do të zhvendosë ambasadën e vet në Jerusalem.

Ai përmes një cicërime në Twitter e ka përgëzuar presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

“Urime presidentit Aleksandar Vuçiq për njoftimin për zhvendosjen e Ambasadës së Serbisë në Jerusalem deri në muajin korrik. Është një veprim i guximshëm dhe historik”.

I pari i shtetit më të fuqishëm në botë ka paralajmëruar se edhe vende të tjera islamike dhe arabe do ta njohin Kosovën.

“Një tjetër ditë e jashtëzakonshme për paqen me Lindjen e Mesme – Kosova me shumicë myslimane dhe Izraeli kanë arritur marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve dhe vendosje të marrëdhënieve diplomatike. Ju lumtë! Më shumë vende islamike dhe arabe do të pasojnë!”.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close