BotaLajmeTopLajm

Pandemia/ Koronavirusi shpërthen në Spanjë

Në Spanjë është regjistruar numri më të lartë të infeksioneve në 24 orë që nga 8 maji

Infeksionet e reja të koronavirusit në Spanjë kanë arritur numrin më të lartë që nga 8 maji, me 628 infeksione në 24 orë.  Mediat spanjolle raportojnë një incidencë më të lartë në Aragon dhe Katalonia, ku autoritetet vazhdojnë të ndërmarrin masa për të frenuar sëmundjen. Me rinisjen e çështjeve, Kryeministri francez, Jean Castex , nuk përjashton një mbyllje të re të kufirit me Spanjën të shtunën. “Ne po monitorojmë me shumë kujdes.

Barcelonë, qeveria thirrje qytetarëve: “Qëndroni në shtëpi”

Katër milion banorë të Barcelonës janë nxitur të qëndrojnë në shtëpi pasi numri i rasteve të koronavirusit vazhdon të rritet. Numri i të vdekurve në Spanjë është rreth 28.400, një nga më të këqijat në Evropë. Kohët e fundit, Spanja ka identifikuar mbi 150 shpërthime të reja virusi në të gjithë vendin. Pavarësisht rekomandimit të qeverisë autonome katalanase, rrugët që lidhin Barcelonën me zonat e tjera bregdetare janë të bllokuara dhe mijëra automjete janë parë  duke dalë nga kryeqyteti katalan. Trafiku regjistroi largimin e pothuajse  360 mijë automjeteve, pothuajse të gjithë u drejtuan për në Kosta Brava dhe Daurada.

Ministri i Brendshëm Miquel Buch sqaroi se drejtuesit e mjeteve nuk do të gjobiten. 

Rekomandimet janë: “Dilni vetëm për të punuar; shkoni në qendrat shëndetësore; kujdesuni për të moshuarit, fëmijët, invalidët dhe të varurit; blerja e produkteve themelore; hyni në fabrika me anë të rezervimit; shkoni në institucione financiare, kryeni veprime juridike ose noteriale, ekzaminime dhe heqje; praktikoni sport me thelbin e bashkëjetesës së zakonshme; shkoni në kopshte familjare për vetë-konsum; dhe për arsye të forcës madhore:.  

Related Articles

Back to top button
Close
Close