LajmeMaqedoniTopLajm

Nga nesër 20 ditë premtime, për zgjedhjet lokale

Fushata zgjedhore për Zgjedhjet lokale 2021 do të nis nesër, respektivisht 27 shtator, ndërsa rrethi i parë i zgjedhjeve do të mbahet me 17 tetor, përcjell Alsat. Rrethi i dytë i zgjedhjeve do të mbahet me 31 tetor, ndërsa fushata për rrethin e dytë do të zgjas deri në ora 24:00 të 29 tetorit. Megjithatë zyrtarët e ndryshëm të partive veç më kanë filluar aktivitetet e tyre në terren.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve tashmë ka realizuar shortin për renditjen e partive politike në fletëvotim në zgjedhjet e 17 tetorit. Partitë garojnë si koalicione dhe si të vetme, varësisht komunave dhe marrëveshjeve paraprake. Në listë janë gjithsej 122 parti, koalicione, kandidatë dhe lista të pavarura. KSHZ-ja njoftoi se një ditë para ditës së zgjedhjeve mund të votojnë edhe personat me vendim për izolim të cilët do të duhet të paraqiten në organet komunale zgjedhore, pesë ditë para ditës së zgjedhjeve.

Renditja në fletëvotim;

 1. Opsioni Qytetar për Maqedoninë – GROM
 2. Lëvizja “Të vendosur për ndryshime” – LDP dhe DOM
 3. Bashkimi Demokratik për Integrim
 4. Koalicioni “Të gjithë bashkë” i përbërë nga BDI, ASH dhe AAA
 5. Aleanca për Shqiptarët
 6. Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa
 7. VMRO-DPMNE dhe Koalicioni “Ripërtëritja e Maqedonisë”
 8. Partia Demokratike e Turqve të Maqedonisë
 9. LSDM
 10. Alternativa
 11. PDSH
 12. Koalicioni “Më e mira për komunën time”, i udhëhequr nga LSDM
 13. 13 Partia për Lëvizjen e Turqve në Maqedoni
 1. VMRO – Partia popullore
 2. “E Majta”
 3. Lëvizja Besa

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close