LajmeTeknologji

NASA nis në hapësirë teleskopin e ri me rreze X

Hapësira e re e teleskopit me rreze X e Agjencisë Amerikane të Hapësirës ( NASA ), e quajtur IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), u nis të enjten nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida me një raketë Falcon 9 e Space X, raporton albeu.com.

Ky është një mision i përbashkët me Agjencinë Italiane të Hapësirës, ​​që synon për herë të parë të masë polarizimin e rrezeve X nga objektet astrofizike më ekstreme dhe misterioze në univers, si mbetjet e shpërthimeve të supernovës, vrimat e zeza supermasive, ato aktive, bërthamat galaktike, yjet neutrone rrotulluese, yjet me fushë magnetike shumë të fortë, etj.

Siç tha Thomas Zerbuchen, Zëvendës Drejtor i Misioneve Shkencore të NASA-s, “ICHRE do të na tregojë universin e dhunshëm rreth nesh, si yjet që shpërthejnë dhe vrimat e zeza në qendër të galaktikave, në mënyra që nuk kemi mundur kurrë. Le të shohim “.

Related Articles

Back to top button
Close
Close