BotaLajme

Lufta në Ukrainë, Britania miraton paketën e radhës të sanksioneve kundër Rusisë

Raundi i fundit i sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar synon rrethin e ngushtë të presidentit rus Vladimir Putin, duke përfshirë ish-gruan dhe kushërinjtë e tij, shkruan skynews.

 Pjesë e sanksioneve është ish zonja e parë e Federatës Ruse dhe ish-bashkëshortja   Putinit, Lyudmila Ocheretnaya dhe Mikhail Shelomov, një pronar biznesi rus dhe kushëriri i parë i liderit.

Ne po ekspozojmë dhe synojmë rrjetin e dyshimtë që mbështet jetën luksoze të Putinit dhe synon rrethin e tij të brendshëm.

Ne do të vazhdojmë të vendosim  sanksione ndaj të gjithë atyre që ndihmojnë dhe inkurajojnë agresionin e Putinit për sa kohë që do të vazhdojë lufta në Ukrainë,” tha sekretarja e jashtme Lizz Truss.

Britania ka sanksionuar më shumë se 1000 individë dhe 100 subjekte që nga fillimi i luftës.

/abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close