KurioziteteLajme

“Kontinenti i ngjarjeve të çuditshme”, çfarë po ndodh me planetin? Pas akrepave në Egjipt, 50 milionë gaforre ‘pushtojnë’ Australinë

Turistët kanë mbetur të habitur ndërsa miliona gaforre të kuqe shihen duke bërë migrimin e tyre vjetor në oqean për t’u shumuar në ishullin piktoresk të Krishtlindjeve.

Mbi 50 milionë nga gaforret e kuqe flakëruese do të bëjnë udhëtimin nga xhungla në bregun e Parkut Kombëtar, në veriperëndim të Australisë Perëndimore.

Vendasit dhe udhëtarët janë garuar për të kapur atë që konsiderohet si një nga migrimet më të mëdha të kafshëve në planet, ndërsa krijesat e bëjnë ishullin të kuq.

Në pamjet e fenomenit natyror, krustacet shihen duke u grumbulluar nëpër rrugë, ura, shkëmbinj dhe përrenj për të arritur në destinacionin e tyre në kohë për t’u shumuar.

Gaforret dihet se shfaqen në disa vende mjaft të çuditshme ndërsa lëvizin mbi shkëmbinjtë dhe nëpër qytet.

Stafi në ishull shpenzon disa muaj duke u përgatitur për migrimin duke ndërtuar ura gaforre të ndërtuara posaçërisht dhe barriera të përkohshme.

Dr Tanya Detto, një koordinatore e programit të specieve pushtuese në Ishullin e Krishtlindjeve, tha për Daily Mail Australia se zona nuk kishte parë kaq shumë gaforre migruese që nga viti 2005.

Dr Detto tha se ekipi kishte shpenzuar shumë kohë duke menaxhuar urat dhe barrierat që ndihmuan t’i mbanin gaforret të sigurta në udhëtimin e tyre në Flying Fish Cove.

“Ka qenë shumë bukur t’i shikoje ata duke u larguar nga trafiku dhe duke arritur atje të sigurt,” tha ajo.

Specialisti tha se ndërsa ekspertët në ishull mund të parashikonin rrugën e përafërt që do të merrnin krustacet, ajo alternohej paksa çdo vit.

Ndërsa disa gaforre u mbërthyen duke u ngjitur mbi ndërtesa trekatëshe ose ranë nga shkëmbinjtë gëlqerorë të ishullit, ajo tha se shumica e krustaceve do të mbijetonin.

Migrimi i shumëpritur zakonisht shkaktohet nga reshjet e para të sezonit të lagësht që ndodhin në tetor ose nëntor.

Disa ditë shiu të fortë në fillim të muajit i shtynë gaforret meshkuj të linin shtëpitë e tyre dhe të marshonin drejt plazhit, duke marrë femra gjatë rrugës.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close