LajmeMaqedoniTopLajm

“KATIMERINI”; MAQEDONIA E VERIUT VENDOS PËR ARDHMËRINË E SAJ

Në Maqedoninë e Veriut javën e ardhshme, pas një vonese tremujore për shkak të pandemisë Kovid-19, do të mbahen zgjedhjet kyçe, të cilat do të tregojnë nëse vendi ballkanik do të vazhdojë në rrugën e tij euroatlantike, i cili u hap me Marrëveshjen e Prespës ose do të kthehet në pasiguri, gjë që do të rrezikonte perspektivën e qytetarëve, por edhe marrëdhëniet me Greqinë, vlerëson në koment botimi elektronik i gazetës së Athinës “Katimerini”.

“Marrëdhëniet midis Athinës dhe Shkupit janë përmirësuar shumë që nga nënshkrimi i Marrëveshjes për emrit në vitin 2018. Ish-kryeministri Zoran Zaev pati guximin të pajtohej me kompromis që i ka sjellë përfitime të konsiderueshme Maqedonisë së Veriut. Mbi të gjitha, vendi është bërë anëtar i plotë i NATO-s, kurse u përmirësuan edhe shanset për t’u anëtarësuar në BE, kështu që duket se është e vendosur të qëndrojë në këtë rrugë. Në të kundërt, opozita ka folur vazhdimisht kundër Marrëveshjes së Prespës, e cila kërcënon përfitimet e shumta të vendit. Sigurisht, nga qytetarët do të varet që të vendosin në cilin drejtim dëshirojnë të shkojnë dhe cilat do të jenë përparësitë e vendit të tyre, thekson gazeta.

“Katimerini” vlerëson se Greqia do të dëshironte të vazhdojë të mbështesë rrugën euroatlantike të vendit dhe reformat e saj institucionale, duke ofruar veten si partner të rëndësishëm tregtar, me kusht që Marrëveshja e Prespës të mbështetet nga qeveria e re në Shkup, e cila do të kishte qenë aktive në zgjidhjen e shumë dallimeve afatgjata.

“Greqia është partner natyror dhe aleati i Maqedonisë së Veriut. Përveç të aksesit që i siguron në portin e Selanikut, Greqia gjithashtu paraqet barrierë të sigurisë dhe mbron vendin e vogël kontinental nga kërcënimet e jashtme. Fluturimet e fundit me aeroplanët grekë dhe amerikanë në qiellin mbi vendin ishin rikujtesë për këtë”, shtohet në  tekst.

Autori i komentit thekson gjithashtu se Greqia është një nga mbështetësit më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE, të cilën ajo së fundmi e vërtetoi duke bindur disa anëtarë të Unionit për të rënë dakord për të filluar negociatat e inkuadrimit të vendit.

“Lidhur me Marrëveshjen e Prespës, Greqia e respekton në mënyrë konsekuente këtë. Ai u arrit dhe u nënshkrua nga ish-kryeministri (grek) Kryeministri Aleksis Cipras, dhe pasardhësi i tij Kiriakos Micotakis vazhdoi ta mbështeste atë përkundër vërejtjeve të tij parazgjedhore”, shtoi Katimerini.

Sipas gazetës, “fqinjët duhet të kuptojnë” se një qëndrim i tillë është zgjedhje strategjike për palën greke, e cila njëkohësisht pret bisedime për anëtarësim, të cilat do të përmbajnë marrëveshje detyruese për një numër çështjesh, siç është përdorimi i markave tregtare.

“Në kushte kur Maqedonia e Veriut shkon në votime më 15 korrik, ne vetëm mund të shpresojmë se votuesit do të zgjedhin të ardhmen euroatlantike dhe do të mbajnë rrjedhën e reformave institucionale, prosperitetin ekonomik dhe partneritetet rajonale dhe që ato nuk do të rrezikojnë përfitimet e deritanishme, në mënyrë shtesë do të forcojë qasjen pozitive të aleatëve dhe partnerëve të viteve të fundit, të cilët e vlerësojnë atë si faktor të stabilitetit në Ballkan”, përfundon autori i komentit në “Katimerini”

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close