BotaLajme

Firma farmaceutike franceze shiti ilaç për humbje peshe, por shkaktoi vdekjen e qindra personave

Një prodhues francez i ilaçeve është shpallur fajtor për mashtrim dhe vrasje të pavullnetshme për një lloj pilule e cila kishte të bënte me humbjen e peshës, në qendër të një skandali të madh shëndetësor në Francë, njofton BBC.

Medikamenti i ilaçeve u krijua për përdorim në diabetikët me mbipeshë dhe ishte në treg për 33 vjet.

Ajo u tërhoq përfundimisht nga tregu në vitin 2009 për shkak të shqetësimeve se mund të shkaktonte probleme serioze në zemër.

Qindra njerëz besohet të kenë vdekur si rezultat i ilaçit.

Rreth pesë milionë njerëz iu përshkrua ilaçi gjatë tre dekadave, pavarësisht paralajmërimeve të ndryshme mbi efektet anësore të tij.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close