LajmeMaqedoniTopLajm

Filipçe: Ndalimet do të kthehen vetëm nëse spitalet janë përplot, nëse respektojmë masat numri do të ulet

E vetmja masë shtesë që mund të merret në konsideratë në një moment të caktuar, një tregues nëse do të vendosen kufizime në lëvizje, është pushtimi dhe plotësia e ambienteve spitalore, tha Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe,përcjell www.telegrami.mk

Ne nuk kemi asnjë tregues për këtë moment. Ne nuk mund të jetojmë të mbyllur dhe të kufizuar. Epidemia do të vazhdojë pas zbulimit të vaksinës derisa të vaksinohet një përqindje e mjaftueshme e popullatës “, theksoi Filipce dhe shtoi se ne kemi nënshkruar një letër me Organizatën Botërore të Shëndetit për të hyrë në planin e shpërndarjes së vaksinës kur është në dispozicion.

Filipce tha që ne jemi një nga vendet e pakta që gjatë gjithë kësaj periudhe të kaluar ka protokolle për funksionimin e kompanive, bizneseve, restoranteve, hoteleve, plazheve, pishinave.

“Ato protokolle janë të bazuara në parime të qarta epidemiologjike. Veshja e detyrueshme e maskave, ruajtja e distancës fizike është mënyra e vetme që do të dalim nga kjo krizë shëndetësore. “Nëse i përmbahemi masave parandaluese, numri i pacientëve do të ulet”, tha Filipçe.

Related Articles

Back to top button
Close
Close