LajmeMaqedoniTopLajm

Filipçe: Kishim frikë t’i lejonim mediumet të raportonin nga repartet infektive gjatë përshkallëzimit të Covid-19

Informacioni dhe të dhënat e pamjaftueshme për koronavirusin ishin e vetmja arsye pse mediumet nuk u lejuan të hynë në spitale gjatë valës së dytë të infeksionit, deklaroi ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe në paraqitjen e tij në emisionin “Rruga Drejt” në Alsat.

I pyetur nëse ai mendon se mundësia vonesa për të hyrë mediumet në departamentet infektive, në mënyrë që ata të mund të paraqesin para publikut kërcënimin e mosrespektimit të masave parandaluese, është një e metë në menaxhimin e krizës, Filipçe u shpreh:

“Kishim frikë. Duhej t’i lejonim të futen në dhomë ku pacientët po trajtohen nga virusi për të cilin nuk dinim dhe ende nuk e dimë gjithçka, për të cilin ka kaq shumë të panjohura- sepse është i paparashikueshme, në lidhje me mënyrën se si manifestohet në aspektin klinik … dhe tani, t’i lëshonim ashtu që t’i vëmë në sprovë, ishte me të vërtetë e rrezikshme”, u shpreh Filipçe.

Related Articles

Back to top button
Close
Close