BotaTopLajm

Erdogan: Prej 31 dhjetorit 5 ditë karantinë në Turqi

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan paralajmëroi sot se prej 31 dhjetorit në vend do të vendoset “llokdaun” i plotë në kohëzgjatje prej pesë ditëve për shkak të pandemisë së koronavirusit.

AI theksoi se urdhri për qëndrim në shtëpi do të fillojë të zbatohet në natën e Vitit të Ri në orën 21:00 dhe do të zgjasë deri më 4 janar.

Erdogan do të drejtohet pasi që të dhënat zyrtare treguan se në Turqi brenda ditës janë regjistruar rekord 229 të vdekur nga Kovid-19.

Sipas informatave të Qeverisë, në 24 orët e fundit janë konfirmuar 29.617 raste të reja me koronavirus. Gjithsej deri më tani në atë vend nga koronavirusi janë infektuar 1.866.345 njerëz, përderisa 16.646 persona kanë vdekur.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close