BotaLajmeTopLajm

Dalin disa dokumente të çuditshme të CIA-s rreth UFO-ve

Autori: Gazeta inFokus09:28 | 31 July 2020

Dokumentet rreptësishtë të mbrojtura të CIA-s të lëshuara së fundmi, zbuluan magjepsjen e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës amerikane me Skocinë, përfshirë “X-Files (Dosjet X)” që dokumentojnë fenomene paranormale si UFO dhe parashikuesit psikikë.

Disa nga dokumentet më të çuditshme kanë të bëjnë me programin Stargate, një njësi sekrete e ushtrisë amerikane e themeluar nga një agjenci e inteligjencës mbrojtëse në Maryland në vitin 1978 për të hetuar potencialin e fenomeneve psikike, i cili ishte frymëzimi për filmin e vitit 2009 “The Men Ëho Stare at Goats”.

Në film, forcat speciale amerikane përpiqen të përdorin fuqitë paranormale si një armë.

Dokumentet e deklasifikuara përmbajnë gjithashtu raportin e Komitetit Kombëtar të Hetimit për Fenomenet Ajrore nga viti 1964, në të cilin morën pjesë anëtarët e pensionuar të shërbimeve të armatosura.

Dokumenti me 186 faqe rendit raste të shikimeve të UFO-ve në të gjithë botën, përfshirë një rast misterioz në Ëigtaunshire në 4 Prill 1957, kur tre stacione radari monitoruan një UFO që “fluturoi dhe qarkulloi” në një lartësi prej 4 deri 18 km, raporton Sputnik.

“Kjo përfundimisht nuk është diçka që mund të shpjegohet. Ishte një objekt i një substance të çuditshme dhe asnjë gabim nuk mund të ishte bërë”, thuhet në dokumentin e Komandantit VP Ëhitëorth.

Dokumenti rekomandon gjithashtu përpjekje më të shpeshta për të komunikuar me të huajt dhe për të hartuar ligje të veçanta që rregullojnë ndërveprimin njerëzor me ta.

“Bazuar në provat në këtë raport, Komiteti ka konkluduar se UFO-të janë reale dhe duket se kontrollohen me inteligjencë. Ne besojmë se është një hipotezë e arsyeshme që UFO-të (përveç atyre që mund të shpjegohen si objekte ose fenomene konvencionale) janë manifestime jashtëtokësore të jetës, “përfundon ai.

Damian Van Pivelde, një pedagog në sigurinë ndërkombëtare në Universitetin e Glasgoë, tha: “Kjo tregon shtrirjen globale të veprimtarive të CIA-s dhe zhvillimin e interesave të saj.” “Nga vlerësimi i ekonomisë sovjetike, perceptimi i publikut për Luftën e Vietnamit jashtë vendit, ndikimi i dukshëm komunist në Amerikën Latine, deri në ngritjen e kërcënimit terrorist dhe çështje më ekscentrike si UFO dhe psikikë. E gjithë kjo mund të lidhet me kontekstin më të gjerë të Luftës së Ftohtë”, tha ai.

Sidoqoftë, raporti në UFO pranoi që provat ishin shumë “marramendëse” për të treguar se si dukeshin të huajt ose cili ishte qëllimi i vizitave të tyre në vend. “Përshkrimet e objekteve fluturuese të paidentifikuara mund të siguronin informacione rreth raketave balistike sovjetike ose aeroplanëve. Ishte gjithashtu e rëndësishme për të kuptuar dhe menaxhuar perceptimin e njerëzve,” shtoi Van Pivelde.

Ai theksoi se grupi studimor i CIA arriti në përfundimin se Sovjetikët mund të përdorin raportet mbi UFO për të krijuar një “panik” dhe për të zhvilluar një lloj lufte informacioni, raporton Zeri.info

Gjatë viteve 1980, CIA në Skoci gjithashtu u interesua për punën e parapsikologut kryesor në Universitetin e Edinburghut, Deborah Delaney, e cila ekspozoi mashtrimin e një 17-vjeçari “të gëzuar dhe shumë të këndshëm” i cili dyshohet se mund të përkulë metalin. Ai pretendoi se filloi lakimin e metaleve, kryesisht takëmet, në moshën katër vjeç dhe se ai e ka bërë atë që atëherë.

Por pas shtatë muaj e gjysmë testesh laboratorike, studiuesit filluan të dyshojnë se ishte një mashtrim dhe përdori një aparat fotografik të fshehur për ta zbuluar atë. “Ai pranoi se mashtroi. Ai tha se ai ishte një magjistar që donte të shihte nëse ishte e mundur të paraqiste veten me sukses si psikik në laborator,” përfundoi Delanoy.

Van Pivelde shpjegoi pse agjentët e CIA-s, të cilët kanë për detyrë të mbrojnë vendin më të fuqishëm në botë nga të gjithë armiqtë, mund të interesohen, të paktën për një kohë të shkurtër, në një adoleshent që përkul lugët. “Fokusimi në psikikë gjithashtu tingëllon mjaft eksentrik.

Por kur gërmojmë më tej, ne mund të shohim një agjenci që kërkon studime shkencore për të informuar eprorët e saj, pas thashethemeve se Bashkimi Sovjetik ishte i interesuar për psikikën në vitet 1970″. “Përfundimi i nxjerrë nga CIA deri në mesin e viteve 1990 ishte se i gjithë programi nuk ishte i dobishëm për biznesin e tyre.” Raporton Zeri.info

Projekti “Sungate” u zbatua gjithashtu brenda programit “Stargate” – i cili hetoi shpërthimin e aeroplanit “Fluturimi Pan-Am” në një mënyrë jo konvencionale. Pan Am Flight 103 u rrëzua mbi një fshat skocez më 21 dhjetor 1988, duke vrarë të gjithë 259 pasagjerë dhe ekuipazh dhe 11 të tjerë në tokë. Më 7 qershor të atij viti në një vend të panjohur, dikur i ashtuquajturi psikikës iu dha detyra të përshkruaj një fotografi të një transportuesi bagazhi të rikonstruktuar me një bombë që shpërtheu avionin, raporton Zeri.info

Related Articles

Back to top button
Close
Close