Rajon

Daçiç: Vuçiç e hodhi poshtë pikën e marrëveshjes ku kërkohej njohja e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq tha se në bazë të informacioneve që posedon nga bisedimet Kosovë-Serbi në Shtëpinë e Bardhë, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq e ka hedhur poshtë “pikën dhjetë të marrëveshjes, e cila parashikon njohjen e pavarësisë së Kosovës”.

“Ai (Vuçiq) e tha qartë se është e papranueshme dhe që Serbia do të veprojë në përputhje me Kushtetutën e saj”, tha Daçiq, duke shtuar “asnjëherë më parë delegacionit serb nuk i është paraqitur një dokument për njohjen e pavarësisë së Kosovës”.

Më herët ministri i Financave i Serbisë, Sinisha Malli, i cili është pjesë e delegacionit të Beogradit në bisedimet Kosovë-Serbi në Uashington, ka thënë se palëve u është paraqitur një listë me 16 pika, ku përfshihet një pikë që parashikon njohjen e ndërsjellë.

“Fjala ka qenë për gjëra tjera, por është mëse e qartë se ishte një përpjekje për të zgjeruar pak temën, sepse është thënë që ekonomia do të jetë në rendin e ditës”, tha Daçiq për televizionin privat Pink.

Ministri i Jashtëm serb tha se Serbia dëshiron të marrë pjesë në normalizimin e marrëdhënieve ekonomike me Kosovën.

“Por nëse ekziston dëshira për të shkuar një hap më tej në zgjidhjen politike përmes një agjende të fshehtë, duke vendosur formulimin ‘njohje e ndërsjellë’, është e qartë për të gjithë se Serbia nuk do ta pranojë atë”, ka thënë Daçiq.

Në Shtëpinë e Bardhë në Uashington është duke u zhvilluar takimi ndërmjet delegacioneve të Serbisë dhe Kosovës, të udhëhequra nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Nikoqirë të takimit janë këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien, si dhe i dërguari i Posaçëm i presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Derisa takimi po zhvillohej, Grenell, e ka përgënjeshtruar një medium, i cili ka raportuar se ai i ka paraqitur presidentit serb, Aleksandar Vuçiq një dokument për nënshkrimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës.

“E pavërtetë”, ka shkruar Grenell në profilin e tij në Twitter.

Para fillimit të bisedimeve të enjten, Grenell ka thënë se populli i Kosovës dhe ai i Serbisë meritojnë normalizimin ekonomik dhe mundësinë për të krijuar një ekonomi gjallëruese.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, para takimit në Shtëpinë e Bardhë të enjten, ka deklaruar se asnjë diskutim tjetër nuk bëhet me Serbinë, përveç se për njohje reciproke.

Ndërsa presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se pala serbe do të bëjë çmos për të arritur një kompromis për çështje të rëndësishme ekonomike.

Ky është takimi i dytë i thirrur nga Uashingtoni. Një takim i planifikuar më 27 qershor, ishte anuluar pak ditë para mbajtjes, meqë Zyra e Prokurorit të Specializuar me seli në Hagë kishte deklaruar se ka paraqitur një aktakuzë për krime lufte ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ishte i ftuar në takimin e Uashingtonit.

Related Articles

Back to top button
Close
Close