LajmeTeknologji

Aplikacionet Android që mund të hakojnë telefonin tuaj – fshijini ato menjëherë

Shumica e aplikacioneve për sistemin operativ të Google janë të dobishme ose të paktën argëtuese. Por ka edhe keqdashëse.

Megjithëse situata është përmirësuar vitet e fundit, është ende e mundur të gjesh softuer në dyqanin e aplikacioneve Google Play që nuk është i sigurt dhe që mund të keqpërdoret për të gjurmuar dhe hakuar pajisjen tuaj, si dhe për tentativa mashtrimi.

Kjo është një pasqyrë e disa prej tyre.

Galeria QuickPic

Galeria e fotografive me një bazë mjaft të madhe përdoruesish u ble në vitin 2015 nga kompania kineze Cheetah Mobile dhe filloi ta përdorë atë për të transferuar të dhënat e përdoruesve në serverët e saj të internetit.

Aplikacioni u hoq nga Play Store në 2018, por u rishfaq në 2019. Sot ka me qindra versione, ndaj është e vështirë të dallosh se cili është origjinali. Prandaj, është mirë që të mos e instaloni fare.

ES File Explorer

Dikur një nga aplikacionet më të njohura të menaxhimit të skedarëve, tani është plot me bloatware dhe adware, dhe vazhdimisht po përpiqet t’ju mashtrojë për të shkarkuar aplikacione shtesë.

Ai u hoq nga Play Store në 2019 për shkak të mashtrimit në reklama. Klikonte automatikisht në reklama pa dijeninë e përdoruesit. Shmangni atë në çdo formë.

Shfletuesi UC

Shfletuesi më i popullarizuar i uebit për telefonat në Kinë dhe Indi dërgon kërkesat e përdoruesve për kërkime te Yahoo India dhe Google pa mbrojtje nga enkriptimi. Ai gjithashtu dërgon numrat IMSI dhe IMEI, Android ID dhe adresat MAC Wi-Fi në mjetin analitik të Alibaba Umeng dhe të dhënat e vendndodhjes së përdoruesve në mjetin e hartës së Alibaba AMAP, pa enkriptim.

PASTRIT

Edhe pse është instaluar dhjetë milionë herë dhe ka 85 për qind katër dhe pesë në vlerësimet e tij, ky “pastrues” duhet të shmanget sepse ajo që bën i bën më shumë dëm sesa mirë smartfonit tuaj, thotë Make Use Of.

Hago

Vetë aplikacioni i bisedës dhe lojërave në kohë reale nuk përbën rrezik sigurie. Por ofron një mundësi për të fituar para duke luajtur dhe duke marrë pjesë, gjë që mund të jetë e diskutueshme. Dhe fakti që ofron stimuj për instalim jashtë Play nuk frymëzon besim.

Kursuesi i baterisë DU dhe karikimi i shpejtë

Një aplikacion tjetër me një numër të madh shkarkimesh dhe komente pozitive (7.6 milionë me një vlerësim prej pesë) është problematik sepse nuk mund të ndikojë në shpejtësinë e karikimit të pajisjes tuaj, (edhe pse pretendon se mundet). Por kjo është arsyeja pse ju bombardon me reklama dhe grafika të rreme se çfarë bën dhe si. Ai u hoq nga Play Store në prill 2019.

Shfletuesi ueb Dolphin

Shfletuesi i internetit pa reklama me mbështetje Flash dhe HTML 5 ka grumbulluar më shumë se 50 milionë shkarkime. Por ju gjurmon dhe ju dërgon të dhëna për ju pa dijeninë dhe lejen tuaj, duke përfshirë edhe për surfim anonim. Dhe edhe nëse jeni duke përdorur një rrjet privat virtual, ai do të zbulojë adresën e caktuar në pajisjen tuaj nga ISP-ja juaj. Fshijeni menjëherë.

Mjeshtër i pastër

Përpara se të hiqej nga Play Store në vitin 2019, ky aplikacion kishte 600 milionë përdorues dhe 26 milionë shikime me vlerësime të shkëlqyera. Por pas tij është Cheetah Mobile, që do të thotë mijëra reklama, softuer të tepërt dhe që ju bindin të instaloni aplikacione të tjera.

Pra, nuk bën asgjë të dobishme – Android ka qenë mjaft i mirë në optimizimin e menaxhimit të kujtesës së smartfonit tuaj për mjaft kohë tani.

Prandaj, duhet të shmangni këtë dhe pothuajse të gjitha aplikacionet antivirus, përveç nëse keni ndërmend të instaloni softuer jashtë Play Store ose të lejoni akses falas në pjesët kryesore të Android në smartphone tuaj.

Related Articles

Back to top button
Close
Close