BotaLajme

120 raketa nga ajri e deti dhe dronë kamikazë/ Valë e re bombardimesh ruse në Ukrainë

Më shumë se 120 raketa nga toka e deti kanë lëshuar trupat ruse në Ukrainë mëngjesin e sotëm, sulmi më i fundit ky i Moskës që shenjëstron infrastrukturën kombëtare të vendit fqinj.

Të paktën tre persona, përfshirë një vajzë 14 vjeçare, u dërguan në spital pas shpërthimeve që tronditën Kievin, pohoi kryebashkiaku i tij Vitaliy Klitschko. Sirenat e alarmit ranë në pjesë të ndryshme të Ukrainës, ndërsa për të shmangur sulmet ruse në kryeqytet u aktivizuan dhe  sistemet e mbrojtjes ajrore. Bombardime pati edhe në qytetin e dytë më të madh, Kharkiv, në Odesa e në Lviv, pranë kufirit me Poloninë.

Kreu rajonal i provincës së Odesës, Maksym Marchenko, tha se bëhej fjalë për një sulm masiv me raketa ndaj Ukrainës, forcat ajrore të së cilës thonë se vendi është mësyrë nga disa drejtime njëherazi, e se janë përdorur edhe dronë kamikazë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close