BotaLajme

Zjarr i madh në Kaliforni ekipet e shpëtimit po evakuojnë banorët

Një zjarr i madh që filloi të premten pasdite ka përfshirë një pjesë të Pyllit Kombëtarë Sierra, dhe deri më sot nga zjarri janë prekur rreth pesë mijë hektar pyje, si rezultat i temperaturave të larta.

Distrikti i Mbrojtjes nga Zjarri i Qarkut Fresno pak para mesnatës me kohën lokale njoftoi se 63 njerëz ishin shpëtuar me helikopter ushtarak dhe u dërguan në Aeroportin Ndërkombëtar të Fresno Yosemite.

“Avionët po kthehen për të vazhduar operacionet e shpëtimit, e panjohur sa më shumë”.

Shpëtimi vjen ndërsa disa zona të Kalifornisë po përjetojnë një valë rekord të nxehtësisë.

Guvernatori Gavin Newsom, deklaroi të Premten një gjendje të jashtëzakonshme mes paralajmërimeve se ndërprerjet e energjisë elektrike mund të zbatohen në bazë rotacioni për të përmbushur kërkesën e tepruar.

Temperaturat deri në 49 gradë Celsius pritet të zgjasin gjatë gjithë fundjavës .

Shërbimi Kombëtar i Motit NWS njoftoi se mund të ketë temperatura “të larta të rrezikshme dhe mund të jenë fatale” veçanërisht në pjesë të jugut të Kalifornisë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close