LajmeMaqedoniTopLajm

Zaevi: Këtë mëngjes pata një takim me Ahmetin

linku https://libertas.mk/zaev-utrovo-imav-sredba-so-ahmeti/

Udhëheqësi i LSDM-së, Zoran Zaev, në përgjigje të një pyetje gazetare tha se këtë mëngjes ai ka pasur një takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti.

Ne patëm një bisedë të suksesshme dhe do të vazhdojmë të diskutojmë deri në një marrëveshje të mundshme përfundimtare – tha Zaev, por nuk dha detaje të takimeve, duke thënë se nuk është e dobishme të zhvillohen negociata në media.

Zaev, i cili sot mori mandatin për të formuar një qeveri, tha se po përgatitet të jetë kryeministër për 4 vjet, gjë që është në kundërshtim me pikëpamjet e partnerit të mundshëm të koalicionit BDI, i cili dëshiron një kryeministër shqiptar për të paktën një vit të mandatit 4-vjeçar të qeverisë së ardhshme.

“Sot marr mandatin dhe jam duke u përgatitur të jem kryeministër për 4 vjet, i gjithë mandati. Por, natyrisht, një nga temat e negociatave ndërmjet LSDM-së dhe BDI-së është që, ky është realiteti dhe qytetarët e dinë këtë. “Por unë jam plotësisht i lumtur, pasi të gjitha vendimet që kemi marrë si nga jashtë ashtu edhe nga brenda, unë kam pasur nderin si fitues të dërgoj mesazhin se nuk është e vërtetë që politikanët që marrin vendime të guximshme, të mençura, të drejta hyjnë në historinë politike”. tha Zaev. Н

dhe një pyetje nga gazetari nëse ai do ta kthejë mandatin nëse nuk arrin të formojë një Qeveri brenda 20 ditëve, Zaev theksoi se një rast i tillë tashmë ka ekzistuar në zgjedhjet e mëparshme parlamentare në 2016. “Atëherë VMRO-DPMNE fitoi mandatet më të mëdha, por nuk arriti të formojë një qeveri. Unë atëherë mora një shans, si udhëheqësi i koalicionit të rendit të dytë, dhe arrita të formoja një qeveri. “Por kësaj radhe nuk do të jetë e tillë, unë do të arrij të formoj një qeveri,” tha Zaev.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close