BotaLajme

Ukraina rrëzon 20 dronë rusë në Kharkiv

Ukraina ka rrëzuar 20 dronët që Rusia i nisi gjatë natës për në Kharkiv, Poltava, Vinnytsia, Odesa dhe Mykolaiv, ka njoftuar ushtria ukrainase.

Bëhet e ditur se Kharkivi së fundmi ka dhënë alarmin për sulmin më të gjatë rusë ajror që nga fillimi i pushtimit.

Madje, qyteti ka qenë në shënjestër gjithnjë e më shumë këtë pranverë, me Rusinë e cila i ka intensifikuar sulmet ajrore.

Siç ka raportuar guvernatori rajonal i Kharkivit, Oleh Syniehubov, nga sulmet e fundit ruse kanë mbetur të dëmtuara pesë ndërtesa.

Fatmirësisht, nuk raportohet për viktima dhe situata thuhet të jetë stabilizuar.

Kjo është konfirmuar edhe nga vetë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Ne duhet të përdorim të gjitha mjetet në dispozicion për të detyruar Rusinë të bëjë një paqe të vërtetë dhe të drejtë”, tha Zelensky.

Related Articles

Back to top button
Close
Close