BotaLajme

Tragjedi në Festivalin Astroworld të Travis Scott në Hjuston, 8 të vdekur

Të paktën tetë persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një turmë e shitur prej rreth 50,000 u rrit gjatë performancës së reperit Travis Scott të premten vonë në Festivalin Astroworld jashtë Parkut NRG, duke mposhtur forcat e sigurisë dhe duke rezultuar në një nga koncertet më vdekjeprurëse në historinë e SHBA, përcjell Top24, transmetuar nga media të huaja.

Derisa performanca e Scott filloi pak pas orës 21:00, turma kaotike me sa duket gëlltiti të gjithë në të, shkroi përdoruesi i Instagramit SeannaFaith.

“Vrullimi i njerëzve bëhej gjithnjë e më i ngushtë… Frymëmarrja u bë diçka që vetëm pak ishin të aftë. Pjesa tjetër u shtyp ose nuk mund të merrnin frymë në ajrin e nxehtë të dendur,” shkroi ajo. “Ishte si të shikoje të rrëzohej një kullë Jenga. Njerëz pas personi u thithën… Ishe në mëshirën e valës.”

“Ne iu lutëm sigurimit të na ndihmonte, që performuesi të na shihte dhe të kuptonte se diçka nuk ishte në rregull,” vazhdoi ajo. “Asgjë nga këto nuk erdhi, ne vazhduam të mbytemi.”

Më pas, ra një person. Dhe një tjetër.

“Ne patëm një ngjarje masive viktimash këtu në Astroworld,” tha shefi i zjarrfikësve të Houston, Samuel Peña.

Shtatëmbëdhjetë persona u dërguan në spital, 11 prej të cilëve Peña i përshkroi si në arrest kardiak. Tetë janë konfirmuar të vdekur. Disa nga viktimat mund të jenë fëmijë.

Gjyqtarja e qarkut Harris, Lina Hidalgo e quajti atë një “natë jashtëzakonisht tragjike”, pasi familjet prisnin lajmin nëse të dashurit e tyre ishin të sigurt. Departamenti i Policisë së Hjustonit është në proces të identifikimit të viktimave në spitale dhe një qendër ribashkimi u ngrit në hotelin Wyndham Houston në 8686 Kirby. Njerëzit që kërkojnë të dashurit mund të telefonojnë gjithashtu 832-393-2991 ose 832-393-2990.

“Zemrat tona janë thyer”, tha Hidalgo. “Njerëzit shkojnë në këto ngjarje duke kërkuar një kohë të mirë. Nuk është lloji i ngjarjes ku prisni të mësoni për fatalitete.”

Organizatorët e festivalit shprehën ngushëllime pak para orës 6 të mëngjesit të së shtunës në llogaritë e tyre në mediat sociale.

“Zemrat tona janë me familjen e Festivalit Astroworld sonte — veçanërisht me ata që humbëm dhe të dashurit e tyre. Ne jemi të përqendruar në mbështetjen e zyrtarëve lokalë sado që të mundemi,” thuhej. “Siç e përmendën autoritetet në konferencën e tyre për shtyp më herët, ata janë duke shqyrtuar serinë e arrestimeve kardiake që ndodhën. Nëse keni ndonjë informacion përkatës për këtë, ju lutemi kontaktoni policinë e Hjustonit. Faleminderit partnerëve tanë në Departamentin e Policisë së Hjustonit, Departamenti i Zjarrfikësve dhe NRG Park për përgjigjen dhe mbështetjen e tyre.

Shefi i HPD-së Troy Finner tha se 367 oficerë policie dhe 241 oficerë sigurie ishin në detyrë gjatë gjithë ditës, ndërsa një turmë e shitur prej 50,000 veta dolën për ngjarjen e planifikuar dy-ditore, një homazh për parkun argëtues Astroworld të mbyllur në Hjuston.

Mijëra tifozë sulmuan portat e hyrjes rreth orës 14:00, duke anashkaluar sigurinë dhe detektorët e metaleve. Disa u arrestuan nga oficerët e sigurisë dhe të montuar të HPD-së, por nuk u raportua për lëndime serioze. Ishte e ngjashme me fillimin e ngjarjes 2019.

Scott, një vendas i Hjustonit, është i njohur për performancat me oktane të larta dhe audiencën agresive që ai i referohet si “tërbuar”. Reperi Drake, i cili e quan Houston një shtëpi të dytë, bëri një paraqitje surprizë gjatë setit të Scott-it, duke e rritur më tej entuziazmin.

Rreth orës 21:00, turma për performancën mbyllëse 75-minutëshe të Scott filloi të shtyhej drejt skenës, sipas Peña, duke shkaktuar panik dhe lëndime. Scott ndaloi disa herë derisa dalloi fansat në ankth dhe i kërkoi sigurimit t’i ndihmonin ata nga turma. Automjetet e urgjencës, dritat dhe sirenat që ndezin, e përshkuan turmën disa herë.

Kaosi u përshkallëzua deri në orën 21:38, kur u shkaktua “incidenti me viktima në masë”. Rreth 55 njësi të Departamentit të Zjarrfikësve të Houston-it përgjigjen dhe filluan të kryejnë CPR në gjendjen e pavetëdijshme. Videot e marra në NRG Park filluan të shfaqen në mediat sociale brenda natës, duke treguar përleshjen.

“Kjo ndodhi menjëherë,” tha ndihmës shefi ekzekutiv Larry Satterwhite. “Dukej sikur ndodhi gjatë vetëm disa minutave”.

“Ky nuk ishte një koncert, kjo ishte luftë për mbijetesë” tha një fans.

“Isha dëshmitar i shumë njerëzve të pavetëdijshëm dhe të paaftë për të marrë frymë, derisa njerëzit poshtë meje po qanin për ndihmën time. Por unë fizikisht nuk munda të ndihmoja. Kjo ishte ajo që më traumatizoi më shumë, se nuk mund t’i ndihmoja njerëzit përreth meje. U ndjeva zemërthyer për ata dhe familjet e tyre”.

Deri të shtunën, zyrtarët në Hjuston nuk mund të shpjegonin sesi koncerti, pjesë e festivalit dyditor të muzikës Astroworld organizuar nga Live Nation dhe z. Scott, ishte shndërruar në një çast nga një festë në një luftë për jetën. /TOP24/

Related Articles

Back to top button
Close
Close