BotaLajme

Tensionohen marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara pas vdekjes së pengjeve në Irak

Marrëdhëniet midis qeverisë turke dhe Shteteve të Bashkuara po bëhen gjithnjë e më të tensionuara. Ndërsa administrata e Presidentit Joe Biden kritikoi Ankaranë për të drejtat e njeriut në muajin e parë të punës së saj, pas kësaj jave, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Uashingtonin për mbështetjen e ekstremistëve kurdë të cilët i konsideron përgjegjës për vdekjen e ushtarëve turq në Irak.

Shtetet e Bashkuara u detyruan të lehtësojnë shpejt tensionet me Turqinë pasi Erdogan vuri në dyshim mbështetjen e SHBA pas vdekjes së 13 ushtarëve dhe oficerëve të policisë turke të kapur më parë nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit në Irakun e veriut.

Qeveria turke pretendon se të arrestuarit u ekzekutuan nga anëtarët e PKK, e cila tregon se shkaku i vdekjes së tyre ishin sulmet ajrore turke.

Dënimi pasues i SH.B.A.-së për vrasjet ofroi retorikën e zakonshme të fortë nëse PKK mbahej përgjegjëse.

Erdogan shpejt e përqeshi deklaratën, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara për hezitimin e mbështetjes.

“Nëse jemi së bashku me ju në NATO, nëse duam të vazhdojmë unitetin tonë, ju duhet të na trajtoni me sinqeritet. “Atëherë ju do të qëndroni pranë nesh, jo pranë terroristëve,” tha Erdogan.

Pastaj, në një telefonatë me homologun e tij turk Mevlut Cavasoglu, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken konfirmoi se terroristët e PKK janë përgjegjës.

Forcat amerikane luftuan së bashku me Njësitë Kurde të Mbrojtjes së Popullit të lidhura me PKK kundër të ashtuquajturit Shteti Islamik në Siri, një aleancë ushtarake që vazhdon të zemërojë Ankaranë.

Megjithëse ka fusha në të cilat qeveria e SHBA dëshiron të bashkëpunojë me Turqinë, disa ekspertë besojnë se administrata e Biden mund të përballet me kompleksitetin e marrëdhënieve midis dy vendeve shumë më herët sesa kishte menduar.

Këtë muaj, administrata e Biden ka kritikuar dy herë publikisht Turqinë për çështjet e të drejtave të njeriut.

Biden, i cili më parë e quajti Erdogan një autokrat, nuk ka pasur ende një bisedë telefonike me presidentin turk dhe është vendosur ndryshe nga paraardhësi i tij Donald Trump, i cili kishte marrëdhënie të ngushta me Erdoganin, pavarësisht mosmarrëveshjeve të gjata mbi politikën siriane dhe vendimin e Ankarasë për të blini një sistem rus anti-raketa S-400.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close