LajmeTeknologji

SpaceX lanson raketën drejt ISS

Të dielën në mbrëmje, një Falcon 9 do të niset nga Florida për një mision furnizimin e ISS.

Një raketë SpaceX Falcon 9 do të ngrihet nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s këtë të diel për të dërguar një kapsulë Dragon Cargo në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Ka pothuajse 3 tonë ushqim, mjete dhe sende të tjera në bord për astronautët në orbitë, transmeton Telegrafi.

Fillimi i misionit CRS-21 është planifikuar për në 17:17 CET dhe mund të ndiqet përmes transmetimit të drejtpërdrejtë:

Nisja në të vërtetë duhet të kishte ndodhur të shtunën, por moti prishi planet e SpaceX. Kushtet për uljen në anijen me dron do të kishin qenë shumë të dobëta, gjë që do të krijonte rrezikun e humbjes së Falcon 9 të ripërdorshëm.

Kapsulë e re

Fluturimi është misioni i parë i rimbushjes sipas kontratës së SpaceX me NASA. Përveç kësaj, një kapsulë e rishikuar Dragon Cargo po përdoret për herë të parë.

Kjo është identike me raketën e njëjtë për astronautët Crew Dragon dhe mund të transportojë më shumë ngarkesa sesa paraardhësi i tij. /Telegrafi/TOP24

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close