BotaEkonomiLajme

Rusia ndalon shitjet e naftës në vendet që përdorin çmimin kufi

Rusia ka ndaluar shitjet e naftës për vendet dhe kompanitë që respektojnë një kufi çmimi të rënë dakord nga vendet perëndimore në fillim të këtij muaji.

Kufiri i çmimit, i cili u ra dakord nga grupi i kombeve G7, Australia dhe BE – hyri në fuqi më 5 dhjetor.

Kufiri i ndalon vendet të paguajnë më shumë se 60 dollarë (56 euro; 50 £) për fuçi naftë ruse.

Rusia tani ka thënë se nafta dhe produktet e saj të naftës nuk do t’i shiten askujt që vendos kufirin e çmimit.

Dekreti presidencial thoshte se ndalimi do të hynte në fuqi për pesë muaj nga 1 shkurti deri më 1 korrik.

Grupi G7 i ekonomive të mëdha parashtroi idenë e një kufiri çmimi në shtator, në mënyrë që të ndalonte Moskën të përdorte të ardhurat nga nafta për të financuar luftën në Ukrainë.

Një ndalim në mbarë BE-në për naftën bruto ruse të importuar nga deti është tashmë në fuqi, së bashku me premtime të ngjashme nga MB, SHBA dhe të tjerë.

Por në fillim të këtij muaji, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky e quajti kufirin e çmimit një ide “të dobët” që nuk ishte mjaft “serioze” për të dëmtuar ekonominë ruse.

Ministri rus i Financave Anton Siluanov tha të martën se deficiti buxhetor i Rusisë mund të jetë më i gjerë se 2% e planifikuar e PBB-së në vitin 2023, me kufirin e çmimit të naftës që shtrydh të ardhurat nga eksporti.

Nafta aktualisht po tregtohet me rreth 80 dollarë për fuçi, shumë më poshtë nga majat mbi 120 dollarë, të parë në mars dhe qershor.

Related Articles

Back to top button
Close
Close