BotaEkonomiLajme

Ritet çmimi i gazit në bursat e Londrës dhe Hollandës

Çmimi i gazit në tregun evropian është në kontinuitet në ritje dhe sot ariti në mbi 1.100 dollarë për 1.000 metër kub, tregojnë të dhënat e bursës së Londondrës për ICE.

Porosia e Gazit për qershor (  të ashtuquajturat marrëveshje fjuçers)  mengjesin e sotëm tregtohej për një çmim prej 1,118 dollarësh për një mi metër kub në qendrën Holandeze TTF, që përputhet me 103 euro për megavat-ças (MWh) për kursin e euros në raport me dollarin.

Blerja e rritjes së çmimeve të gazit në bazën e përditshme është mbi 6,0 për mbrojtje.Sistemi ukrainas për transmetimin e gazit të 10 maji njoftoi se do të ndërpresë tranzitin e gazit për Evropën përmes stacionit Soranovka duke u nisur nga dita e sotme, duke paraqitur si “fuqinë e madhe”  sepse kompania nuk mund ta kontrollojë stacionin kompresues në Novopskov të rajonit të Lugansk, me çka do të refuzoj kërkesat për transport dhe nuk do të marrë gaz nga Rusia.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close