BotaLajmeTopLajm

Revolta për vaksinat: BE kërkon të publikohet kontrata me AstraZeneca

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka bërë thirrje që të publikohet kontrata e vaksinës së BE-së me prodhuesin e ilaçeve AstraZeneca, pas një grindjeje në rritje për reduktimin e furnizimit.

Kontrata e nënshkruar në gusht përmbante “porosi të detyrueshme”, i tha ajo radios gjermane dhe kërkoi “justifikime të besueshme” për vonesat.

AstraZeneca, britaniko-suedeze, po fajëson për prodhimin, vonesat në dy impiante.

Vaksina e saj pritet të miratohet nga rregullatori i ilaçeve të BE-së më vonë.

Marrëveshja e gushtit ishte për 300 milionë doza për Bashkimin Evropian që do të dorëzoheshin pas miratimit nga rregullatori, me një mundësi për 100 milionë doza më shumë.

Por burimet nga BE-ja thanë se tani presin të marrin vetëm rreth një të katërtën e 100 milionë vaksinave që prisnin të merrnin deri në mars, me një mungesë prej rreth 75 milionë vaksinash.

AstraZeneca thotë se problemet e prodhimit janë në fabrikat e saj në Hollandë dhe Belgjikë. Shefi ekzekutiv i saj, Pascal Soriot, ka thënë se kontrata përcaktonte që kompania duhej të bënte “përpjekjen më të mirë” për të përmbushur kërkesën e BE-së dhe nuk e detyronte t’i përmbahej një afati specifik kohor.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close