LajmeMaqedoniTopLajm

Qytetarët e Shkupit protestuan kundër rritjes së çmimit të rrymës elektrike, durimit të qytetarëve i ka ardhur fundit (VIDEO)

„Доста е“ во Скопје – Марш против поскапувањето на струјата

„Доста е“ во Скопје – Марш против поскапувањето на струјатаРепортер: Ивана Рамаданова

Gepostet von TV21 am Donnerstag, 6. August 2020

Qytetarët e Shkupit sot kanë protestuar kundër vendimit të KRRE për rritje të çmimit të rrymës elektrike. Në protestën e cila filloi nga parku i Çairit dhe përfundoi para Qeverisë, organizatorët thanë se, rritja e vazhdueshme e energjisë elektrike është brengë e përbashkët e të gjithë qytetarëve, pa dallim etnie apo feje në RMV. Kjo protestë, sipas tyre ka për qëllim t’ia bëjë me dije Qeverisë se durimit të qytetarëve i ka ardhur fundit, për 4 vite 230%, njofton Portalb.mk.

Kërkesat e Këshillit Organizativ:

1.Urgjentisht të anulohet vendimi i fundit i KRRE për rritjen e çmimit të energjisë elektrike

2.Të zhbëhet Komisioni Rregullator i Energjetikë organi që i shërben grupeve të interesit dhe korporatave, duke dëmtuar ekonominë mjaftë të rëndë të qytetarëve

  1. Të krijohet një grup i pavarur arbitrar në shërbim të qytetarëve për të verifikuar cilësinë e shërbimeve energjetike.
  2. Qeveria e MV të kthejë nën administrim të shtetit kompanitë private të distribuimit të energjisë elektrike.
  3. Zbritje të çmimit të energjisë elektrike për 46% dhe zbritje e TVSH-së nga 18 në 5%.
  4. Qeveria e MV urgjentisht të ndërpresë kontratën famëkeqe me EVN-në, e cila me vite të tëra keqpërdor monopolin e dhënë nga Qeveria.
  5. Falja e të gjitha kamatave nga faturat e EVN-së që qytetarët nuk i kanë paguar deri tash, pasi konsiderojmë se llogaritë e larta të gjeneruara nga EVN janë shkaktari kryesor për mospaguarjen e tyre në kohë.

Protestë para Qeverisë kundër shtrenjtimit të rrymës elektrike

Gepostet von Portalb am Donnerstag, 6. August 2020

Related Articles

Back to top button
Close
Close