BotaLajme

Përmbyset gomonia me emigrantë pranë Anglisë, 31 të vdekur – Johnson: Po “i vret” Franca!

Të paktën 31 refugjatë kanë humbur jetën pas fundosjes së një varke në kanalin e La Manshit, mes tyre edhe gra e fëmijë.
Në varkë besohet se mund të kenë qenë të paktën 50 persona. Peshkatarët zbuluan 15 trupa të pajetë që pluskonin në ujë, e pas kësaj, një anije e marinës franceze gjeti dhe të tjerë. Zyrtarët francezë nuk e përjashtojnë mundësinë që numri i viktimave të rritet.

Lajmi vjen në një kohë kur një numër rekord emigrantësh kanë tentuar që të kalojnë nga Franca në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit.

Duke folur për gazetarët e mbledhur para Downing Street, kryeministri britanik Boris Johnson tha se ishte “i tronditur dhe thellësisht i pikëlluar” nga tragjedia.

Ai kërkoi që Franca të bëje më shumë për t`i ndaluar njerëzve përpjekjet e kalimit përmes detit në Britani, duke nënkuptuar se indiferenca po rezulton me jetë të humbura njerëzish.

Kjo është fatkeqësia më e madhe e emigrantëve që përpiqen të kalojnë La Manshin. Franca duhet të shtojë përpjekjet, tha kryeministri britanik, sepse trafikantët e qenieve njerëzore po vrasin njerëz e po dalin pa lagur nga e gjithë kjo situatë.

Pasi qeveritë e të dy vendeve i forcuan së tepërmi masat ndaj hyrjeve të paligjshme sidomos me kamionë, shumë emigrant tani përpiqen të kalojnë La Manshin me gomone ose varka të vogla.

Top Channel

Related Articles

Back to top button
Close
Close