BotaLajme

Pentagoni hedh poshtë pretendimet e Kinës për balonën: Është një tullumbace vëzhgimi dhe ka shkelur hapësirën ajrore amerikane

Sekretari i Shtypit i Pentagonit, Gjenerali Pat Ryder ka mohuar kategorikisht  pretendimin e qeverisë kineze se balona që udhëton mbi Shtetet e Bashkuara kontinentale i shërben një qëllimi kërkimor civil.

“Ne jemi të vetëdijshëm për deklaratën e (Republikës Popullore të Kinës). Megjithatë, fakti është se ne e dimë se është një tullumbace vëzhgimi. Dhe nuk do të jem në gjendje të jem më konkret se kaq. Ne e dimë se balona ka shkelur hapësirën ajrore të SHBA-së dhe ligjin ndërkombëtar, gjë që është e papranueshme. Dhe kështu ne e kemi përcjellë këtë drejtpërdrejt në Kinë në nivele të shumta”, tha Ryder në një konferencë shtypi në Pentagon në Arlington, Virxhinia.

Balona e dyshuar kineze e mbikëqyrjes në lartësi të lartë pritet të qëndrojë mbi SHBA për disa ditë, sipas Ryder.

“Tani për tani, ne vlerësojmë se ndoshta do të jetë mbi Shtetet e Bashkuara për disa ditë. Por ne do të vazhdojmë të monitorojmë dhe shqyrtojmë opsionet tona dhe do t’ju mbajmë të përditësuar sa të mundemi”, tha ai në një konferencë shtypi. 

Related Articles

Back to top button
Close
Close