KurioziteteLajme

Pamje spektakolare, “ngrin” edhe ujëvara e Niagarës

Ujëvara e Niagarës është shndërruar në një vend të mrekullueshëm dimëror pjesërisht të ngrirë falë valës së fundit të temperaturave nën zero që ka mbërthyer rajonin.

Skena magjike u kap në një seri fotografish befasuese që tregojnë mjegull të ngrirë dhe fletë akulli të mbuluara me pjesë të destinacionit ikonik turistik në kufirin e shtetit të Nju-Jorkut dhe Ontarios, Kanada.

Spektakli i akullt u formua si pasojë e motit të ashpër që mbërtheu verilindjen gjatë fundjavës, duke sjellë temperatura të ftohta dhe një stuhi vdekjeprurëse në Buffalo, Nju-Jork, afërsisht 25 milje në jug të Ujëvarës së Niagarës.

Por ndërsa pjesë të ujëvarës ishin të ngrira, ato pothuajse kurrë nuk ngrijnë plotësisht për shkak të vëllimit të madh të ujit që buron – e kombinuar me lëvizjen e vazhdueshme të tij.

Sipas Parkut Shtetëror të Niagara Falls në Nju-Jork, 3160 tonë ujë rrjedhin mbi Ujëvarat e Niagarës çdo sekondë, megjithatë, sipas ekspertëve, një ngrirje totale është pothuajse e pamundur.

Related Articles

Back to top button
Close
Close