KurioziteteLajme

Në brazil egziston lopa më e shtrenjtë në botë dhe kushton plot 4 milionë dollarë

Disa milionë lopë rriten në Brazil, por njëra është e veçantë, gjë që vërtetohet nga çmimi i saj, duke e bërë atë më të shtrenjtën në botë.

Arsyeja është se i përket racës Nelore ose Viatina-19 dhe vlen 4 milionë dollarë. Libri i Rekordeve Guinness thekson se renditet në krye të listës përkatëse, me një vlerë tre herë më të lartë se mbajtësi i mëparshëm i vendit të parë përkatës.

Lopa e bardhë e pastër monitorohet nga kamerat e sigurisë, një veteriner dhe roje të armatosura gjatë gjithë kohës, peshon 1100 kilogramë dhe është dyfishi i peshës së një të rrituri mesatar të racës së saj.

“Është më afër perfeksionit që është arritur deri më tani. Është një lopë që ka të gjitha karakteristikat që kërkojnë mbarështuesit”, kanë thënë profesionistët e industrisë braziliane në një intervistë. /vizionplus.tv

Related Articles

Back to top button
Close
Close