BotaLajmeTopLajm

NATO-ja paralajmëron Rusinë mbi veprimet ushtarake në kufi me Ukrainën

Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka kërkuar Rusisë që të jetë transparente në lidhje me planet e saj ushtarake pas rritjes së numrit të trupave në kufirin e saj me Ukrainën.

Sipas BBC, Stoltenberg tha se një grumbullim i madh dhe i pazakontë i forcave ruse ishte vërejtur në kufi gjatë javëve të fundit. Ai foli mes spekulimeve se Rusia mund të planifikojë të pushtojë Ukrainën. Moska i ka hedhur poshtë këto frikë si alarmante dhe është ankuar për rritjen e aktiviteteve të NATO-s në rajon.

Duke folur pas bisedimeve me ministrin e Jashtëm të Ukrainës në Bruksel, Stoltenberg tha se gjëja e rëndësishme ishte të ndalonte tensionet që të dilnin jashtë kontrollit. Ai paralajmëroi Rusinë kundër ndërmarrjes së çdo veprimi agresiv.

Ne shohim një përqendrim të pazakontë të trupave dhe ne e dimë se Rusia ka qenë e gatshme të përdorë këto lloje të aftësive ushtarake më parë për të kryer veprime agresive kundër Ukrainës”, tha Stoltenberg.

Një pjesë e madhe e forcës ruse është në Krime, gadishulli të cilin Rusia e aneksoi nga Ukraina në mars 2014. Trupat po grumbullohen gjithashtu pranë rajonit lindor të Ukrainës Donbas, emri për zonat e Luhanskut dhe Donetsk nën kontrollin e separatistëve të mbështetur nga Rusia.  Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy tha javën e kaluar se kishte rreth 100,000 ushtarë rusë pranë kufirit të Ukrainës.Stoltenberg tha se grumbullimi i trupave ishte i rrezikshëm sepse shkurtoi sasinë e kohës së paralajmërimit nëse Rusia vendos të kryejë një veprim agresiv ushtarak kundër Ukrainës.

(m.k/dosja.al)

Related Articles

Back to top button
Close
Close