LajmeRajon

Ky ushtar i FSK-së mori vëmendje sot para se të niset me mision jashtë vendit, arsyeja është e mahnitshme

Në kohën kur krerët e UÇK-së po akuzohen për krime lufte, FSK-ja po merr pjesë në misione paqësore jashtë vendit. Sot u mbajt edhe ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësor në Kuvajt.

Në këtë ditë historike, vëmendje mori një ushtar që do të jetë pjesë e këtij misioni, maska kundër Covid-19 e të cilit mbante emblemën e UÇK-së. Vjosa Osmani në cilësinë e komandates supreme e tha një mesazh në këtë ditë historike. “Mesazhi për ta dhënë në këtë ditë historike, Zoti ju ruajt dhe faleminderit!”.

Ndërsa ministri në detyrë i Mbrojtes, Anton Quni e krahasoi zbarkimin e FSK-së në Kuvajt, me atë të Neil Armstrong në Hënë. Quni u ndi krenar me këtë arritje, pasi që flamuri i Kosovës po lartësohet krahas flamujve të ushtrive më të fuqishme.Image

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close