KurioziteteLajme

Kush ishin njerëzit më të kërkuar në Google të 2022?

Raporti ” 2022 Year in Search Temat and Insights ” bazohet në kërkimet që u rritën gjatë një periudhe të qëndrueshme kohore këtë vit.

Nga drama e famshme e gjykatës së lartë deri te politika britanike dhe konflikti Rusi-Ukrainë, lista e njerëzve në Google në vitin 2022 është një tregues i mirë i historive dhe ngjarjeve që gjeneruan më shumë interes këtë vit.

Johnny Depp

Johnny Depp kryeson klasifikimin, i cili në dhjetor zgjidhi paditë e tij për shpifje kundër Amber Heard pas një gjyqi në fillim të këtij viti në të cilin ish-çifti akuzuan njëri-tjetrin për abuzim fizik dhe verbal.

Will Smith

Will Smith bëri bujë këtë vit për shuplakën e prezantuesit të Oscars, Chris Rock , pasi komediani bëri shaka me gruan e aktorit, Jada Pinkett Smith.

Amber Heard

Heard është renditur në vendin e tretë në listë si personi më i kërkuar në Google këtë vit.

Vladimir Putin

Presidenti rus Vladimir Putin u rendit si personi i katërt më i kërkuari në Google, duke reflektuar se si lufta në Ukrainë ka dominuar titujt kryesorë.

Chris Rock

Pas përballjes Smith vs Rock , prezantuesi i Oscars Chris Rock është në vendin e pestë në listën e njerëzve më të kërkuar në Google këtë vit në mbarë botën.

Novak Gjokoviç

Gjokoviç zë vendin e gjashtë, së bashku me të qenit atleti më i kërkuar në Google.

Anna Sorokin (Delvey)

Mashtruesja gjermane me origjinë ruse, Anna Delvey ose Anna Sorokin zë vendin e shtatë pasi Netflix i ktheu bëmat e saj në serialin popullor ” Inventing Anna “, i cili u nominua për tre çmime Emmy.

Andrew Tate

Interesi për influencuesin dhe kikboksierin britaniko-amerikan Andrew Tate u rrit në gusht kur ai u ndalua nga Instagram, Facebook, TikTok dhe YouTube për shkelje të udhëzimeve të komunitetit të secilës platformë.

Rishi Sunak

Ngritja e Sunak në Premiership në Mbretërinë e Bashkuar shkaktoi një stuhi kërkimesh në Google pas dramës së  dorëheqjes së Liz Truss , statusit jo-domethënës të gruas së tij milionere dhe duke u bërë kryeministri i parë jo i bardhë i Mbretërisë së Bashkuar.

Simon Leviev

Një tjetër mashtrues është renditur në listën e njerëzve më të kërkuar në Google në 2022.  Simon Leviev, i njohur më mirë si Mashtruesi i Netflix-it, Tinder, u bë viral në shkurt 2022.

Related Articles

Back to top button
Close
Close