LajmeRajonTopLajm

Kryetari i shtetit Radevi iu bashkua protestave antiqeveritare: Bullgarët të marrin vendin nga mafia në qeveri

Presidenti bullgar Rumen Radev u bashkua protestuesve sonte në ditën e 15 të protestave antiqeveritare në Sofje dhe qytete të tjera në të gjithë vendin, njoftoi BGNES.

Mijëra njerës protestojnë në rrugët e të gjitha qyteteve të mëdha në Bullgari dhe Evropë. Pankartat ju tregojnë shumë të vërteta në lidhje me të cilat heshtën media, për të cilat autoritetet qëndrojnë të shurdhër dhe nuk pranojnë t’i dëgjojnë ato. Protestat i bindën të gjithë bullgarët se nuk janë vetëm dhe se dëshira e përbashkët për liri, ligj dhe drejtësi bashkon të gjitha brezat. Bullgaria doli nga hipnoza e propagandës dhe bota shikoi Bullgarinë. Bullgarët kurrë nuk kanë qenë më të bashkuar në dëshirën e tyre për të kërkuar vendin nga mafia. Sheshi lindi një vëllazëri njerëzish të ndershëm, të cilët nuk do të jenë skllevër të gënjeshtrave dhe kërcënimeve dhe do të hedhin poshtë çdo fatkeqësi dhe që besojnë se një Bullgari e lirë e qytetarëve të denjë është e ardhmja jonë – tha Radev para protestuesve të mbledhur.

Protesta kërkon dorëheqjen e gjithë stafit të qeverisë dhe kryeprokurorit.

Related Articles

Back to top button
Close
Close