LajmeRajonTopLajm

Kroaci: Nga data 27 Dhjetor fillon vaksinimi

Kryeministri Kroat, Anderj Plenkoviq deklaroi se nga data 27.Dhjetor do të filloj vaksinimi kunder Kovi19, si në gjitha vendet e Europës. Sipas tij Kroacia deri tani janë siguruar 5.905.000 me qëllim që të vaksinohen 70% e popullatës.

Dozat e para të vaksinave do të shfrytëzohen për vaksinimin e nënpunësve shëndetsorë të cilët janë në kontakt të vazhdueshëm me personat e infektuar. Në fayën e dytë do të vaksinohen personeli i shtëpive të pleqve dhe fazën e tretë do të vaksinohen të sëmurët kronik dhe pjesa tjetër e popullatës. TOP24

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close