BotaLajme

Konflikti për Tajvanin/ SHBA dërgon anijet me avionët ushtarakë, Kina: Kjo nuk i shërben paqes

Shtetet e Bashkuara shpesh dërgojnë anije dhe aeroplanë në Detin e Kinës Jugore për të “treguar muskujt” dhe kjo nuk është e mirë për paqen, tha Ministria e Jashtme e Kinës të hënën, pasi një grup transportues anijesh me avionë amerikanë lundroi përgjatë pjesës së diskutueshme ujore.

Deti strategjik i Kinës së Jugut, përmes të cilit triliona dollarë në tregtinë çdo vit, ka qenë prej kohësh një fokus grindjesh midis Pekinit dhe Uashingtonit, me Kinën veçanërisht të zemëruar nga aktiviteti ushtarak i SHBA.

Grupi i aeroplanmbajtësve amerikanë i udhëhequr nga USS Theodore Roosevelt dhe i shoqëruar nga tre anije luftarake, hyri në rrugën ujore të shtunën për të promovuar “lirinë e deteve”, tha ushtria amerikane, vetëm disa ditë pasi Joe Biden u bë presidenti i SHBA.

“Shtetet e Bashkuara dërgojnë shpesh aeroplanë dhe anije në Detin e Kinës Jugore për të demonstruar muskujt e tyre,” u tha gazetarëve zëdhënësi i ministrisë së jashtme, Zhao Lijian, duke iu përgjigjur misionit të SHBA.

“Kjo nuk është e favorshme për paqen dhe stabilitetin në rajon.” Kina është ankuar në mënyrë të përsëritur për anijet e Marinës Amerikane që u afrohen ishujve që pushton në Detin e Kinës Jugore, ku Vietnami, Malajzia, Filipinet, Brunei dhe Tajvani të gjithë kanë pretendime për kontrollin e hapësirës ujore.

 

Agjencia e lajmeve Reuters bën ditur se grupi i anije hyri në Detin e Kinës Jugore në të njëjtën kohë kur Tajvani i pretenduar nga kinezët raportoi inkursione nga avionët e forcave ajrore kineze në pjesën jugperëndimore të zonës së tij të identifikimit të mbrojtjes ajrore, duke shkaktuar shqetësim nga Uashingtoni.

Kina nuk ka komentuar se çfarë po bënte forca e saj ajrore dhe Zhao i drejtoi pyetjet ministrisë së Mbrojtjes.

Ai përsëriti qëndrimin e Kinës se Tajvani është një pjesë e patjetërsueshme e Kinës dhe se Shtetet e Bashkuara duhet t’i përmbahen parimit “një Kinë”.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close