LajmeTeknologji

“John Deere” zbulon traktorin e tij të parë pa shofer

Gjiganti i pajisjeve bujqësore “John Deere” ka zbuluar traktorin e tij të parë vetë-drejtues, i cili mund të kontrollohet nga fermerët duke përdorur një smartphone dhe të funksionojë 24 orë në ditë.

Firma zbuloi detaje të traktorit të përshtatur 8R në ditën e parë të Consumer Electronics Shoë (CES) në Las Vegas të mërkurën.

Fermerët e zgjedhur në SHBA e kanë testuar pajisjen që nga viti 2019, e cila po konsiderohet si një mjet për të ushqyer botën dhe për të trajtuar mungesën e personelit.

Ajo vjen me gjashtë palë kamera dhe inteligjencë artificiale, duke e lejuar atë të kontrollojë pozicionin e saj deri në inç dhe të ndalojë nëse zbulon një kafshë ose objekt në rrugën e saj.

Përveç shitjes së një 8R të përshtatur, “John Deere” tha se kamerat dhe kompjuterët për punimin e automatizuar mund të instalohen në një traktor ekzistues në vetëm një ditë.

Kompania do të dorëzojë deri në 20 makineri këtë vit, me një shtrirje më të madhe në vitet e ardhshme – por ende nuk ka vendosur nëse kompleti i ri do të shitet drejtpërdrejt, do të jepet me qira ose do të ofrohet si abonim.

Ndërsa John Deere nuk ka shpallur çmimin për sistemin e tij autonom, përfaqësuesit e firmës presin që ai të jetë rreth 10 për qind e kostos së pajisjeve, ose rreth 50,000 dollarë kur të vihet në dispozicion të fermerëve.

Unioni Kombëtar i Fermerëve në Mbretërinë e Bashkuar e përshëndeti zhvillimin, me nënpresidentin Tom Bradshaë që parashikon një të ardhme ku një operator do të jetë në gjendje të kontrollojë flotat e robotëve që punojnë në një fushë.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close