LajmeRajonTopLajm

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së – Kurtit: Pyeti amerikanët për pajisjet e sofistikuara

Ish-ushtari gjerman i UÇK-së, Roland Bartetzko, i është përgjigjur kryeministrit Albin Kurti i cili tha sot se pajisjet e sofistikuara s’mund ta zëvendësojnë vrullin dhe fuqinë e luftarakut të zot.

Bartetzko ka shkruar në Twitter se pajisjet e sofistikuara mund ta zëvendësojnë fuqinë e një ushtari të zot dhe të pyes amerikanët për një gjë të tillë.

“Në fakt, mundet dhe mund ta bëjë këtë gjatë gjithë kohës. Thjesht pyesni amerikanët për këtë”, ka shkruar Bartetzko.

Kryeministri i vendit, Albin Kurti sot ka zhvilluar vizitë në regjimentin e parë të Forcave Tokësore të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në kazermën “NewBorn”, në Gjilan.

I pari i ekzekutivit ka mbajtur edhe fjalim, duke u shprehur se Ushtria e Kosovës është ëndrra edhe amaneti i brezave ndër vite, “që sakrifikuan të vlefshmen për të shtrenjtën, dhanë jetën për lirinë”.

“Këmbësoria, si degë më e vjetër e ushtrisë, dëshmon që teknologjia dhe pajisjet ushtarake, sado të sofistikuara dhe precize, nuk mund ta zëvendësojnë vrullin dhe fuqinë e luftarakut të zot”, u shpreh Kurti ndër të tjera.

Related Articles

Back to top button
Close
Close