LajmeMaqedoniTopLajm

Ilire Dauti shkund deputetët e VMRO-së; Doni debat për gjuhën, caktoni datën dhe kohën këtu jemi

Deputetja e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti sot gjatë debatit për interpelancën kundër Talat Xhaferit u ka replikuar deputetëve të VMRO-së duke ju drejtuar me fjalët se ju të opozitës kur të doni të flisni për gjuhën caktoni një datë por paraprakisht thirni mendjen, shkruan Top24.

“Në qoftë se ju të nderuar kolegë të opozitës maqedonase apo kushdoqofshi, nëese doni ndonjëher të flisni për gjuhën shqipe duhet të kthjelloni ti thirni mendjes dhe të caktojmë një datë për ndryshime kushtetuese për të hequr definitivisht definicioni nënçmues të gjuhës shqipe që definon në kushtetutë si gjua që përdorin 20% e popullsisë dhe ta bëjmë gjuha shqipe të thiret ashtu siç e ka emrin gjuha shqipe” tha Ilire Dauti përcjellë Top24.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close