BotaLajme

Hungaria fillon nesër vaksinimin e popullsisë me “Sinopharm”

Sipas TheGuardian, qeveria në Hungari ka qenë e vetmja nga 27 vendet anëtare të BE-së,  që bleu dhe autorizoi vaksina ruse dhe kineze që nuk janë miratuar ende nga Brukseli.
Featured image of article: I vetmi vend në BE, Hungaria do të fillojë nesër vaksinimin e popullsisë me “Sinopharm”

Hungaria, ditën e nesërme do të  fillojë vaksinimet me doza të blera nga kompania kineze Sinopharm.

Sipas TheGuardian, qeveria në Hungari ka qenë e vetmja nga 27 vendet anëtare të BE-së,  që bleu dhe autorizoi vaksina ruse dhe kineze që nuk janë miratuar ende nga Brukseli.

Hungaria njoftoi muajin e kaluar se kishte arritur një marrëveshje me Sinopharm për të blerë 5 milion doza të vaksinës së saj.

Që prej fillimit të pandemisë në Hungari janë shënuar 407,274 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 14,450 pacientë.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close