BotaLajmeTopLajm

HUNGARI: DORËHEQJE MASIVE E GAZETARËVE, SHKAK NDËRHYRJET POLITIKE

Bordi redaktues dhe dhjetëra gazetarë në gazetën më të madhe të pavarur të Hungarisë kanë dhënë dorëheqjen, dy ditë pasi kryetari i saj u shkarkua për shkak të pretendimeve për ndërhyrje politike.

Rreth 70 deri në 90 persona nga stafi redaktues në indeksin.hu, duke përfshirë të gjithë redaktorët e tavolinës, dolën nga redaksia të premten pas paraqitjes së dorëheqjeve të tyre në vazhdën e shkarkimit të Szabolcs Dull në fillim të kësaj jave.

“Është shkelur vija e kuqe,” tha zëvendës redaktorja Veronika Munk, në vendimin për dorëheqje.

Gazetarët që u dorëhiqën botuan një letër të hapur ku thuhej se “Bordi i redaksisë vlerësoi se kushtet për funksionim të pavarur nuk ekzistojnë më dhe kanë filluar përfundimin e punës së tyre,” tha ajo.

Munk, i cili ka punuar për 18 vjet që kur u anëtarësua si praktikant ndërsa ishte akoma student, tha se shumë gazetarë ishin në lot ndërsa ata u larguan nga redaksia për herë të fundit të premten.

Indeksi konsiderohej gazeta e fundit e pavarur në Hungari.

Duke folur për një vizitë në Portugali të premten, Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó, tha se pretendimet se ndërhyrja e qeverisë erdhi pas trazirave në Index ishin “akuza të pavërteta”, ndërsa shefi ekzekutiv i kompanisë László Bodolai ka këmbëngulur që nuk ka ndërhyrje të jashtme në linjat e politikës editoriale.

Pasi morën vendimin e vështirë për të lënë punën e tyre në një rënie globale ekonomike dhe në mjedisin e zymtë të Hungarisë për media të pavarura, ish gazetarët e Indeksit tashmë po mendojnë se si ata mund të rikrijonin një projekt të ngjashëm.

“Ne kemi filluar të mendojmë për atë që mund të ndodhë më pas. Ne nuk kemi një plan të plotë, por dëshirojmë të qëndrojmë së bashku. Ne e dimë se do të jetë vërtet e vështirë në këtë mjedis mediatik në Hungari, “tha Munk.RTK

“Kam shprehur shqetësime të mëdha për situatën në media në përgjithësi në Hungari, dhe gjithashtu posaçërisht situatën në Indeks,” tha Věra Jourová, nënkryetari i Komisionit Evropian, të enjten.

Një marsh proteste në mbështetje të lirisë së mediave ishte planifikuar për të Premten në mbrëmje në Budapest.

Related Articles

Back to top button
Close
Close