BotaLajmeTopLajm

FRANCA ÇOI AVIONËT USHTARAKË NË NDIHMË TË GREQISË, REAGON ERDOGANI

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se dialogu dhe negociatat janë mënyra e vetme për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Turqisë dhe Greqisë për eksplorimin e energjisë në Mesdheun Lindor, duke shtuar se Ankaraja nuk po ndjek asnjë “aventurë” në rajon.

“Mënyra për zgjidhjen e mosmarrëveshjes në Mesdheun lindor është përmes dialogut dhe negociatave. Nëse veprojmë në sens të përbashkët, do të jemi në gjendje të gjejmë një zgjidhje që kënaq interesat e ndërsjella. Ne nuk po kërkojmë aventura të panevojshme ose ngritje tensionesh,” tha ai.

Turqia dhe Greqia janë në detaje mbi ujërat territorialë të pasura me energji dhe tensionet midis dy vendeve u rritën të hënën pasi Turqia filloi të eksplorojë naftë dhe gaz në zonën e diskutueshme.

Athina e dënoi menjëherë këtë veprim si të paligjshëm dhe kërkoi mbështetjen e aleatëve në Bashkimin Evropian.

Franca menjëherë i bëri thirrje BE të vendosë sanksione ndaj Turqisë dhe sot mbajti ushtrime në ujërat greke me forcat greke.

Përmes ushtrimeve të përbashkëta ushtarake greko-franceze, presidenti Macron e bëri të qartë për herë të parë se vendi i tij dëshiron të forcojë praninë e tij në Mesdheun Lindor.

Më parë sot, Franca tha se do të “forcojë përkohësisht” praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor “për të monitoruar situatën në rajon dhe të tregojë vendosmërinë e saj për të respektuar ligjin ndërkombëtar”.

Pa emërtuar askënd, Erdogan tha se një vend që nuk ka as një bregdet në Mesdheun Lindor po e shtyn Greqinë të ndërmarrë “lëvizje të gabuara” në rajon.

“Askush nuk duhet të mendojë shumë lart për veten e tyre. Për të qenë plotësisht i qartë: mos u lodhni kot!”, tha udhëheqësi turk, referuar Macronit.rtk.live

Related Articles

Back to top button
Close
Close