LajmeMaqedoniTopLajm

Erdogan: Ne presim që Biden të përmirësojë marrëdhëniet me Turqinë dhe BE-në

Turqia pret marrëdhënie të përmirësuara me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian pasi presidenti i zgjedhur i SHBA-së Joseph Biden të marrë detyrën.

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan tha sot se vendi i tij shpreson të “kthejë një faqe të re” në marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian dhe se Ankaraja u është nënshtruar “standardeve të dyfishta” me aleatët e saj të NATO-s, raporton Reuters.

“Turqia po përballet me standarde të dyfishta si në Mesdheun lindor ashtu edhe në S-400. Ne duam që BE të lirohet sa më parë nga ‘verbëria strategjike’ nga e cila po vuan aktualisht,” tha Erdogan në një fjalim drejtuar anëtarëve të Partisë qeverisëse të Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP) të Turqisë.

“Mendoj se presidenti i zgjedhur i SHBA Biden do të tregojë rëndësinë e nevojshme në marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara,” shtoi presidenti turk. Më herët këtë muaj, Uashingtoni sanksionoi Turqinë për përvetësimin e sistemit rus të raketave S-400 dhe BE gjithashtu përgatiti masa ndëshkimore për shkak të mosmarrëveshjes turke me anëtaret Greqi dhe Qipro mbi të drejtën për të shfrytëzuar karburantin në Mesdhe.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close