BotaLajme

Emmanuel Macron ndryshon telefonin dhe numrin pas pretendimeve të Spyware nga Pegasus

Presidenti francez Emmanuel Macron ka ndryshuar numrin e tij të telefonit pasi një takim urgjent i sigurisë kombëtare u mbajt të enjten për të diskutuar pretendimin se telefoni i tij u identifikua si një objektiv i mundshëm i spiunit Pegasus të krijuar nga firma izraelite NSO.

“Ai ka disa numra telefoni. Kjo nuk do të thotë se ai është spiunuar. Ëtshtë vetëm siguri shtesë”, tha një zyrtar i qeverisë franceze. Përveç Macron që ndryshoi numrin e tij të telefonit, një zëdhënës i qeverisë tha se vendi po ri-rregullonte protokollet e tij të sigurisë.

Media franceze njoftoi në fillim të kësaj jave se autoritetet marokene donin të spiunonin Macron dhe disa politikanë të tjerë, duke përfshirë ministrin e jashtëm Jean-Yves Le Drian, ministrin e financave Bruno Le Maire dhe sekretarin e arsimit Jean-Michel Blanquer. Pallati Elysee iu përgjigj pretendimeve se telefoni i Macron ishte në listën e shënjestrave duke thënë se “nëse kjo rezulton e vërtetë, atëherë kjo është shumë serioze”.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close