BotaLajme

Ekipi ligjor i ish-presidentit Trump në kaos, disa ditë para gjyqit në Senat

Ndërsa ka mbetur pak më shumë se një javë para fillimit të gjyqit të dytë në Senat për ish-Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ekipi i tij ligjor duket të jetë në kaos.

Dy avokatë me emër nga Karolina e Jugut, Butch Bowers dhe Deborah Barbierpritej  ishin avokatët kryesorë  zotit Trump. Por media njoftonte  shtunën se  dyja palët kishin rënë dakord  mos punonin bashkë.

Përveç kësajtre avokatë  tjerë  njoftohet se kanë punuar me ish-presidentin nuk janë  pjesë e ekipit ligjor  tijsipas një informacioni  njoftuar fillimisht nga CNN.

Sipas njoftimevezoti Trump dhe avokatët kishin mosmarrëveshje lidhur me strategjinë ligjore  përshtatshme për gjyqin e 9 shkurtit. Ishpresidenti po përballet me akuzën e nxitjes  rebelimit lidhje me turmën  sulmoi Kapitolin  6 janar. Ai ka afat deri  martën  t’u përgjigjet këtyre akuzave.

Sipas burimeve  mediavezoti Trump, do  avokatët  përqendrohen tek ideja e provuar si pavërtetë se ai humbi zgjedhjet presidenciale ndaj Joe Biden-it, sepse ishte viktimë e mashtrimit  gjerë  zgjedhje vend   përqëndrohet tek akuzat për nxitjen e rebelimit.

Analistët thonë se gjasat janë  akuzat e Dhomës  Përfaqësuesve ndaj ish-presidentit  rrëzohenpasi 45 senatorë republikanë votuan  një përpjekje për ta konsideruar gjykimin e ardhshëm si antikushtetues meqë ish-presidenti nuk është   detyrë.

Trump është presidenti i parë amerikan mbi  cilin janë ngritur dy here akuza për shkarkim. Ai u shpall i pafajshëm nga Senati një vit  parë lidhur me akuzat për abuzim pushteti dhe se kishte penguar drejtësinë./VOA, TOP24

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close