BotaLajmeMaqedoniTopLajm

Dy vjet nga invazioni rus në Ukrainë, Osmani nga OKB: Doemos t’i themi jo Rusisë!

Me rastin e dy vjetorit të invazionit rus ndaj Ukrainës, sot në Kombet e Bashkuara në Nju Jork, u mbajt mbledhje plenare e Seancës së 78-të të Asamblesë së Përgjithshme, me temë: Situata në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës.

Me këtë rast, ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është ndalë në disa pika:

✅Rusia të ndalojë këtë luftë të pakuptimtë dhe t’i tërheqë trupat e saj nga territori sovran i Ukrainës!

✅Doemos t’i themi jo Rusisë!

✅Drejtësia dhe përgjegjësia duhet të mbizotërojë.

✅Të bashkohemi në mbështetje të Ukrainës, jo vetëm për hir të viktimave dhe familjeve të tyre, por edhe si parakusht për të shmangur agresionet e mëtejshme dhe përdorimin e paprovokuar të forcës në marrëdhëniet ndërkombëtare”, shkroi Osmani në Facebook.

 

Related Articles

Back to top button
Close
Close