KurioziteteLajme

Dy peshkaqenë të rrallë kapen në San Diego duke notuar pranë njerëzve

Dy peshkaqenë jashtëzakonisht të rrallë megamouth u kapën në video në brigjet e San Diegos.

David Stabile ishte duke peshkuar me miqtë e tij Val Costescu dhe Andrew Chang rreth 30 milje në det kur panë peshkaqenë megamouth.

“Këtë fundjavë unë dhe miqtë e mi shkuam për peshkim në brigjet e San Diegos dhe video incizuam dy nga peshkaqenët më të pakapshëm në këtë planet. Ja disa pamje interesante që bëra nga dy peshkaqenët Megamouth”, shkroi ai.

Në videot, të cilat u shpërndanë në Twitter dhe Facebook, peshkaqenët mund të shihen ngadalë duke notuar shumë afër varkës. Njëra noton më afër sipërfaqes, ndërsa tjetra mund të shihet një këmbë poshtë saj, duke lëvizur pothuajse nën hijen e tjetrit.

Megamouth, i njohur zyrtarisht si megachasma pelagios, është një specie e peshkaqenëve të ujërave të thella që u zbulua në vitin 1976 dhe vërehet rrallë nga njerëzit.

‘Ai mund të ishte një cift: videoja e dytë tregon një mashkull me një pendë të majtë të dëmtuar, ndërsa videoja e parë është e një peshkaqeni me dhëmbëza mund të jetë një femër (pa kapëse të dukshme),’ shpjegoi Alison Schulman-Janiger, një bashkëpunëtore kërkimore në Muzeun e Historisë Natyrore të Kontesë së Los Anxhelosit.

Peshkaqenët megamouth mund të rriten deri në 18 metra të gjatë dhe zakonisht gjenden në thellësi deri ne 4600 metra.

Peshkaqeni i parë megamouth u kap më 15 nëntor 1976, rreth 25 milje në verilindje të Kahuku, Hawaii, kur u ngatërrua në spirancën e detit të një anijeje të marinës amerikane.

Sipas Schulman-Janiger, peshkaqeni i dytë megamujor u kap në ishullin Santa Catalina dhe shfaqet në Muzeun e Historisë Natyrore të Kontesë së Los Anxhelosit.

“Është jashtëzakonisht e pazakontë t’i shohësh ata gjatë ditës,” tha ajo.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close