LajmeRajonTopLajm

Dritan Abazoviq: Mali i Zi kurrë nuk do të bëhet Sparta Serbe, por anëtar i BE-së

Nuk ka asnjë kompromis me interesat kombëtare, Mali i Zi nuk do të bëhet kurrë Sparta Serbe, as krahina e Shqipërisë së Madhe apo ndonjë shtet, tha kreu i koalicionit “Bardhë e Zi”, Dritan Abazoviq, duke thënë se nuk do të ketë vend për Partinë Demokratike të Socialistëve (DPS) në qeverinë e ekspertëve.

Kështu tha në konferencën e sotme duke dënuar me forcë trazirat në rrugë pas shpalljes së rezultateve të zgjedhjeve, raporton portali Pobjeda.

“Unë u bëj thirrje qytetarëve të jenë të qetë, do të ketë kohë për të festuar. Qëndroni në shtëpi, na duhet mençuri. Askujt nuk i duhen tensione përveç atyre që kanë humbur pushtetin”, vuri në dukje ai.

Ai tha se ata që, përkundër të gjitha thirrjeve, nuk heqin dorë nga festimet, kanë interes të mos ndryshojnë asgjë, transmeton Telegrafi.

“Por ne nuk duhet t’i pranojmë ato (rezultatet). Mali i Zi mund të zhvillohet vetëm si një shtet civil dhe të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian sa më shpejt të jetë e mundur. Ne nuk po heqim dorë nga këto postulata – kush nuk i pëlqen një shtet i tillë, nuk mund të jetë partneri ynë”, tha Abazoviq.

Related Articles

Back to top button
Close
Close