BotaLajme

Djali i Donald Trumpit, Ericu kërcënon republikanët që votojnë kundër babait të tij

Eric Trump, djali i dytë i presidentit, ka kërcënuar me humbje republikanët që nuk përpiqen të bllokojnë certifikimin e Joe Bidenit si fituesi presidencial i vitit 2020 më vonë sot në Kongresin e SHBA-së.

“Unë personalisht do të punoj për të mposhtur çdo senator/kongresmen republikan që nuk ngrihet kundër këtij mashtrimi – ata do të marrin pjesë në zgjedhjet e tyre të ardhshme dhe ata do të humbasin,” pohoi ai, raporton bbc.

Kjo erdhi pasi ai paralajmëroi çdo ligjvënës që nuk u përpoq të pengonte votimin se “karriera e tyre politike ka mbaruar” sepse lëvizja politike e babait të tij “nuk shkonte askund”, transmeton Telegrafi.

Rreth 140 republikanë në Dhomën e Përfaqësuesve dhe të paktën 12 senatorë republikanë thonë se do të votojnë kundër certifikimit të Bidenit. Është parë si një përpjekje e fundit që nuk ka shanse të ketë sukses sepse kërkohet një shumicë në të dy dhomat dhe demokratët kontrollojnë Dhomën.

Shumë në Uashington besojnë se vëllai i madh i Eric, Donald Jr, ka ambiciet presidenciale.

Në fakt, para se vetë presidenti Trump të fillonte të mendonte për idenë e kandidimit për president përsëri në vitin 2024, Republikanët kishin folur në mënyrë aktive për Don Jr që të merrte frenat.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close