LajmeMaqedoniTopLajm

Dita e pestë nga fushata zgjedhore për rrethinë e dytë në Maqedoni

Kanë kaluar katër ditë nga fushata për rrethinë e dytë të Zgjedhjeve Lokale 2021 dhe kandidatët për kryetarë komunash dhe kryetarët e partive kryesore po shtojnë ngadalë aktivitetet e tyre.

Partitë e koalicionit qeverisës kanë konfirmuar se shumica qeverisëse mbetet e qëndrueshme dhe kohezive dhe do të mbështesin kandidatët e tyre për kryetar bashkie në raundin e dytë, ashtu si edhe partitë opozitare.

Krerët e OBRM-PDUKM-së dhe Aleancës për Shqiptarët, Hristijan Mickoski dhe Zijadin Sela, dje kanë pasur një takim zyrtar në Kuvend, ku kanë konfirmuar mbështetjen reciproke për kandidatët e tyre në raundin e dytë.

Një ditë më parë Mickoski ka zhvilluar një bisedë telefonike me liderin e Alternativës, Afrim Gashi, në të cilën është konfirmuar edhe bashkëpunimi për raundin e dytë.

Nga kampi opozitar thonë se janë duke punuar për një shumicë të re parlamentare të cilën e shpallin pas raundit të dytë të zgjedhjeve, ndërsa nga kampi qeverisës thonë se mazhoranca aktuale është stabile dhe madje shpall konsolidimin e saj.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close